Yrken / Bygg och anläggning

Grovarbetare inom bygg och anläggning

Vanliga titlar i annonserna: Grovarbetare, bygg och anläggning, Underhållsarbetare, bygg och anläggning, Förrådsarbetare, bygg, Måleri, servicearbetare, Stängselmontör, Torvarbetare, Utsättarbiträde

Annonser senaste 12 mån
1 024
okt 2025 – sep 2026
Efterfrågan mot marknaden, 3 år
+32 %
Totalt −33 %, 1 år: −17 %
Flest annonser
Stockholms län
37 % av yrkets annonser
Anställningen (2026)
Heltid 93 %Tillsvidare 65 %Kräver erfarenhet 95 %

Det här efterfrågas oftast

Andel av yrkets annonser de senaste tolv månaderna som nämner varje sak.

Efterfrågan över tid

Antal annonser de senaste tolv månaderna, som index där 2019 = 100. Grå linje: hela arbetsmarknaden. Just nu ligger yrket på 104 och marknaden på 88.

Efterfrågan på Grovarbetare inom bygg och anläggning jämfört med hela arbetsmarknaden, index 2019 = 1000501001502002502008201020122014201620182020202220242026
Grovarbetare inom bygg och anläggningHela arbetsmarknaden
Visa antal annonser per månad
Platsannonser per månad för Grovarbetare inom bygg och anläggning01002003002008201020122014201620182020202220242026

Kompetenser

Vad man ska kunna: yrkeskunskaper, verktyg och arbetssätt.

Kompetenser i annonser för Grovarbetare inom bygg och anläggning
NamnMot snittet, 3 årTotaltSedan start
Montering+6,8 p.e.+4,4 p.e.
Lagerarbete+3,4 p.e.+0,8 p.e.
Underhåll−3,5 p.e.−6,0 p.e.
Mark och anläggning+7,2 p.e.+5,9 p.e.
Förskola+2,6 p.e.+1,6 p.e.
Mekanik+1,1 p.e.+0,3 p.e.
Felsökning−0,4 p.e.−1,3 p.e.
Anläggningsmaskiner+0,5 p.e.−0,2 p.e.
Mångfald och inkludering+2,5 p.e.+2,0 p.e.
Orderplock−1,2 p.e.−2,1 p.e.
Kompetensutveckling+2,3 p.e.+1,9 p.e.
Ritningsläsning+2,8 p.e.+2,5 p.e.
Hållbarhet+3,7 p.e.+3,5 p.e.
Snickeri+1,0 p.e.+0,6 p.e.
Infrastruktur−0,9 p.e.−1,6 p.e.

Andel: del av yrkets annonser senaste tolv månaderna. Mot snittet: förändring på tre år utöver hur kompetenser i yrkets annonser ändrats i genomsnitt (9 % mer sällan). Totalt: hela förändringen.

Krav och behörigheter

Förutsättningar för att få jobbet: körkort, behörigheter, utbildning, legitimation, språk och kontroller.

Krav och behörigheter i annonser för Grovarbetare inom bygg och anläggning
NamnMot snittet, 3 årTotaltSedan start
Körkort (allmänt)−5,1 p.e.−4,7 p.e.
Svenska−2,3 p.e.−2,0 p.e.
B-körkort+0,4 p.e.+0,7 p.e.
Engelska+1,1 p.e.+1,2 p.e.
Heta arbeten+3,5 p.e.+3,5 p.e.
Bakgrundskontroll+3,3 p.e.+3,3 p.e.
Gymnasieexamen−0,7 p.e.−0,7 p.e.
APV (arbete på väg)+3,0 p.e.+3,1 p.e.
Truckkort−7,9 p.e.−7,8 p.e.
Säkerhetsprövning+1,5 p.e.+1,5 p.e.

Andel: del av yrkets annonser senaste tolv månaderna. Mot snittet: förändring på tre år utöver hur krav och behörigheter i yrkets annonser ändrats i genomsnitt (1 % oftare). Totalt: hela förändringen.

Personliga egenskaper

Personliga egenskaper som arbetsgivarna skriver att de söker.

Personliga egenskaper i annonser för Grovarbetare inom bygg och anläggning
NamnMot snittet, 3 årTotaltSedan start
Flexibilitet−0,3 p.e.+4,4 p.e.
Ansvarstagande+9,4 p.e.+12,3 p.e.
Självständighet−2,0 p.e.+2,1 p.e.
Samarbetsförmåga−12,1 p.e.−7,4 p.e.
Noggrannhet+9,2 p.e.+11,4 p.e.
Fysisk förmåga+3,3 p.e.+5,4 p.e.
Problemlösning+2,7 p.e.+4,3 p.e.
Driven+1,3 p.e.+2,6 p.e.
Pålitlighet+3,2 p.e.+4,1 p.e.
Serviceinriktning−1,3 p.e.−0,1 p.e.

Andel: del av yrkets annonser senaste tolv månaderna. Mot snittet: förändring på tre år utöver hur personliga egenskaper i yrkets annonser ändrats i genomsnitt (12 % oftare). Totalt: hela förändringen.

Villkor och förmåner

Vad arbetsgivarna erbjuder och hur anställningen ser ut.

Villkor och förmåner i annonser för Grovarbetare inom bygg och anläggning
NamnMot snittet, 3 årTotaltSedan start
Bemanningsföretag−6,2 p.e.−7,9 p.e.
Jour och beredskap+1,9 p.e.+1,1 p.e.
Helgarbete+12,4 p.e.+12,1 p.e.
Kollektivavtal−1,0 p.e.−1,6 p.e.
Friskvårdsbidrag−3,8 p.e.−4,3 p.e.
Skiftarbete−1,7 p.e.−2,0 p.e.
Timanställning+1,5 p.e.+1,4 p.e.
Öppen för alla−1,4 p.e.−1,6 p.e.
Resor i tjänsten+2,5 p.e.+2,4 p.e.
Lönetrappa/lönehöjning+0,1 p.e.−0,1 p.e.

Andel: del av yrkets annonser senaste tolv månaderna. Mot snittet: förändring på tre år utöver hur villkor och förmåner i yrkets annonser ändrats i genomsnitt (4 % mer sällan). Totalt: hela förändringen.

Anställningen över tid

Andel av annonserna där uppgiften finns.

Villkor200820122016202020242026*
Heltid96 %93 %87 %93 %90 %93 %
Tillsvidareanställning45 %49 %40 %55 %66 %65 %
Kräver erfarenhet–––87 %86 %95 %
Annonsen är på engelska––––5 %4 %

* Hittills i år.

Var finns jobben?

Antal annonser per län det senaste året. Klicka på ett län för att se det.

Blekinge län: 20Blekinge20Skåne län: 137Skåne137Hallands län: 29Halland29Västra Götalands län: 234V. Götaland234Värmlands län: 23Värmland23Örebro län: 23Örebro23Västmanlands län: 20Västmanl.20Dalarnas län: 32Dalarna32Gävleborgs län: 23Gävleborg23Västernorrlands län: 40Västernorrl.40Jämtlands län: 9Jämtland9Västerbottens län: 91Västerbotten91Norrbottens län: 394Norrbotten394Uppsala län: 30Uppsala30Östergötlands län: 50Östergötl.50Södermanlands län: 28Sörmland28Stockholms län: 747Stockholm747Jönköpings län: 26Jönköping26Kalmar län: 40Kalmar40Gotlands län: 7Gotland7Kronobergs län: 10Kronoberg10
Färre till fler annonser, fem lika stora grupper
Annonser för Grovarbetare inom bygg och anläggning per län
Blekinge län20
Skåne län137
Hallands län29
Västra Götalands län234
Värmlands län23
Örebro län23
Västmanlands län20
Dalarnas län32
Gävleborgs län23
Västernorrlands län40
Jämtlands län9
Västerbottens län91
Norrbottens län394
Uppsala län30
Östergötlands län50
Södermanlands län28
Stockholms län747
Jönköpings län26
Kalmar län40
Gotlands län7
Kronobergs län10

Där yrket är vanligast

Län där yrket utgör en större del av annonserna än i landet i stort. 2,0 betyder dubbelt så vanligt.

Stockholms län1,5 ggr
Norrbottens län5,1 ggr
Västerbottens län1,6 ggr

Flest annonser de senaste tre åren

Aleja AB642
Norra Resurs Rekrytering & Bemanning AB380
Simplex Bemanning AB57
Scania Cv Aktiebolag56
Volvo Personvagnar AB53
Standby Workteam AB52
Clockwork Bemanning & Rekrytering AB46
Uniflex AB44

Bemanningsföretag annonserar ofta för andras räkning.

Yrken med liknande krav

Yrken vars annonser efterfrågar liknande kompetenser och behörigheter. Bra att känna till inför ett yrkesbyte.